İLETİŞİM 0262 643 74 47

Bizden Haberler

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 

6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanuna bağlı olarak, şehirdeki afet riski barındıran alanlar tespit edilerek yaşanabilir hale getirilir. Ülkenin dört bir yanındaki şehir ve köylerde bulunan, yıkılma riskine sahip yapıların, devletin temin ettiği yapım kredisi, kira desteği, belediye harç ve vergi avantajlarından da faydalanarak yeniden inşa edilmesini öngörür. Ekonomik ilerlemeyi teşvik etmek, afetlere karşı güven ortamı yaratmak, ortak alanları korumak, kaçak yapılaşmayı engellemek gibi pek çok hedefi ve faydası vardır. Tam anlamıyla bir yenilenmeyi amaçlar. 

Rezerv Alanı Nedir?

Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilen riskli alanla beraber, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği rezerv yapı alanını ifade eder. 

Uygulama Alanı Nedir?

Zemin yapısı ya da yapılaşma dolayısıyla can-mal kaybına sebebiyet verme riski içeren alanlara da uygulama alanı denmektedir. 

Yerinde Dönüşüm Ne Demek?

Kentsel Dönüşüm projesine dahil olan müstakil yapılar için kullanılan terim “Yerinde Dönüşüm”dür. Depreme dayanıksız yapının yıkılarak, yer aldığı arsanın var olan imarında değişiklik yapılmaksızın, depreme dayanıklı yapı inşa edilmesi, yerinde dönüşüm olarak adlandırılır.

Yapının Riskli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bakanlıktan alınmış ruhsatı olan risk tespit kuruluşları, bir yapının riskli olup olmadığının tespitini yapar. Bu konuyla ilgili yönetmelik 6.03.2007 tarihli, 26454 sayılı Resmi Gazete’de neşredilmiştir. Yönetmelik, yapının ekonomik ömrü sona ermişse veya depremde yıkılma ya da yüksek hasar alma riski barındırıyorsa, yapı riskli olarak kabul edilir. 

Bakanlar Kurulu Kararıyla rezerv ya da uygulama alanı kabul edilen alanlardaki yapılar riskli olarak değerlendirilir. Mal sahipleri müracaat etmediği takdirde Bakanlık ya da Belediye risk tespitini gerçekleştirir.

Risk Tespitinin Ardından Yapılması Gereken Şeyler Nelerdir?

Eğer sahip olduğunuz taşınmaz mal “riskli yapı, rezerv alanı” grubuna dahilse, binanızın yıkılması mecburidir. Mal sahipleri risk tespitiyle ilgili itirazını on beş gün içerisinde Bakanlığa iletebilir. Bilirkişi heyeti tarafından verilen karara karşı yargıya başvurulması mümkündür.

Risk tespitinin kesinleşmesinin ardından, yapı sahiplerinin yapıyı yıktırmak için 60 gün mühleti bulunmaktadır. Eğer 60 gün içerisinde yapı yıkılmazsa, yıkım kamu tarafından yapılıp masrafı maliklerden talep edilir. Böyle bir durumda, bina malikleri, tapuda bulunan hisseleri oranında arsa hissedarı kabul edilir.

Arsa hissedarlarının üçte iki çoğunluğunun onayıyla binanın kime, hangi paylaşımla inşa ettirileceği, Bina Ortak Karar Protokolü nezdinde kararlaştırılır. Söz konusu protokole uyum sağlamayan maliklerin hisseleri, mezat ile başka ortaklara satılır. Eğer bahsi geçen satış için bir alıcı çıkmazsa, Bakanlık hisseleri kamulaştırarak satın alır..

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Yapı, Bina Ortak Karar Protokolüne göre inşa ettirilip Kentsel Dönüşüm Kredisinden faydalanılabilir. Kredi 100.000 lira tutarında olup 60 aya dek geri ödemelidir ve düşük faize sahiptir.

Devlet desteği dahil olmak üzere kentsel dönüşüm konut kredisinin faiz oranları, A sınıfı verimli konutlar için % 1.14, B sınıfı verimliliği taşıyan konutlar için de yüzde 1.22’dir. Bunun yanı sıra, A sınıfı verimlilikteki konutlar için, konut değerinin % 90’ına B sınıf verimlilikteki değerinin % 85’ine kadar konut kredisi kullanılabilir.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Kentsel Dönüşüm Kapsamında değerlendirilebilmek için ilk olarak dikkat edilmesi gereken, devletin izin verdiği imar değişikliği neticesinde yeni inşa edilecek projelerin taşıması gereken özelliklerdir. Kimi inşaat firmalarında müteahhitler bu işi sizin için üstlenir, ancak bunun için müteahhitte vekalet vermeniz gerekir. 

Kentsel Dönüşüm Projenizi hayata geçirmek için başta Tapu ve Kadastro İmar Müdürlüğü’ne müracaat ederek yapınıza ait proje ile yapım yılına ait statik projelerinizin müdürlükler tarafından temin edilmesi sağlanır.

Ardından arazide gerçekleştirilebilecek düzenlemeler Müdürlükler tarafından proje haline getirilerek diğer apartman sakinlerine sunulur. Projenin belirlenmesinin ardından eski daire sakinleri ya da arsa hissedarlarının, bir toplantı yaparak sözleşme imzalanması sağlanır.

Kentsel Dönüşüm işlemini başlatmak için, binaya ait projeyle beraber Bina Risk Raporu, tapu senetleri ve nüfus cüzdan fotokopisi veya yeni kimlik kartı fotokopisiyle beraber başvuru işlemleri başlatılır. 

FİRMAMIZ BÜNYESİNDE ÇALIŞAN DENEYİMLİ VE İŞİN EHLİ KADROLARIMIZI SANAYİ KURULUŞLARIMIZ,FABRİKALAR BAŞTA OLMAK ÜZERE VE HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNMUŞ BULUNMAKTAYIZ,İŞ PROGRAMIMIZ: ÇALIŞMA VE AKTİF DEVAM EDEN İŞLERİMİZDEN DOLAYI ,PROGRAM DAHİLİNDE YAPILMAKTA DIR. TAAHHÜT EDİLEN GÜN VE SÜREDE İSTİSNALAR HARİÇ ZAMANINDA UYGULAMA VE İMALATLAR TESLİM EDİLMEKTEDİR.BÖYLELİKLE İNŞAAT YAPIMI ve MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜNDE GUNCEL UYGULAMAMIZLA ,SANAYİ KURULUŞLARIMIZ VE HALKIMIZA , a DAN z ye tüm YAPI ve ÇELİK SEKTÖRÜNDEKİ İHTİYAÇ VE İSTEKLERİNİ KARŞILAMIŞ BULUNMAKTAYIZ.....

 

İNŞAAT İŞLERİ

TADİLAT İŞLERİ

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPIMI

FABRİKA TADİLATI

MÜTEAHHİTLİK  HİZMETLERİ

YAPI TADİLATI

PROJELENDİRME HİZMETLERİ

A dan Z ye TÜM YAPI TADİLAT,TAMİRATI

ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT

İZOLASYON VE TADİLATLARI

BİNA GÜÇLENDİRME

ÇATI TADİLATLARI

HAFRİYAT,KAZI,TAŞIMA

BOYA,BADANA,GENEL TADİLAT

BETON UYGULAMALARI

SAHA BETONU,ŞAP UYGULAMALARI

KALIP-DEMİR-DUVAR İMALATI

TADİLAT TAMİRAT  İŞLERİ

KABA İNŞAAT YAPIMI TAAHHÜT

ISI YALITIMI,MANTOLAMA İMALATI

İNCE İNŞAAT YAPIMI TAAHHÜT

KİLİT TAŞI,PAKE TAŞI,KARO,BORDUR

BİNA ÇEVRE DÜZENLEME,PEYZAJ

MUTFAK DOLABI İMALATI

AKILLI EV SİSTEMLERİ

MERMER İMALATI,UYGULAMA

İŞ TAKİBİ

ZEMİN DÖŞEME,SERAMİK,FAYANS

ÇELİK YAPI İMALAT VE MONTAJ

TESİSAT,VİTRİFİYE,ELEKTİRİK

 

DEKORASYON

ÇATI-İZOLASYON

BOYA BADANA İŞLERİ ÇATI AKTARMA
ASMATAVAN İŞLERİ ÇATI İZOLASYONU
BÖLME DUVAR İŞLERİ PANEL ÇATI
ZEMİN DÖŞEME,PARKE KENET ÇATI
GERGİ TAVAN KİREMİT ÇATI
KARTONPİYER ONDİLİN ÇATI
BÖLME DUVAR TRANPES ÇATI
DUVAR KAĞIDI ÇATI AYDINLATMA
DESENLİ BOYA POLİURETAN İZOLASYON
MUTFAK DOLAPLARI SÜRME İZOLASYON
MOBİLYA,AKSESUAR ZİFT UYGULAMA
MELAMİN KAPI,PANEL KAPI MEBRAN UYGULAMA
ÇELİK KAPI BODRUM İZOLASYONU
A dan Z ye TADİLAT TAMİRAT İŞLERİ TEMEL İZOLASYONU

 

TESİSAT İŞLERİ

KARMA YAPI İŞLERİ

SIHHİ TESİSAT İŞLERİ FORE KAZIK İŞLERİ
PİSSU SU TESİSAT KUYU TEMEL İŞLERİ
LOGAR,ALT YAPI TESİSAT SU DEPOSU İMALATI
GAZ TESİSAT  YANGIN SİSTEMLERİ
HAVA TESİSATI ASFALT UYGULAMA
YAĞMUR GİDERLERİ,MENFEZ ZEMİN DOLGU
TESİSAT TADİLATLARI İŞ MAKİNELERİ
VİTRİFİYE İMALAT,MONTAJ KEPÇE HİZMETİ
ELEKTİRİK TESİSATI UYGULAMA KIRICI HİZMETİ
KAMERA SİSTEMİ KAROT HİZMETİ
UYDU YAYIN SİSTEMİ HAFRİYAT TAŞIMA
HABERLEŞME SİSTEMİ NAKLİYE
AKILLI EV SİSTEMİ HATLARI TOPTAN YAPI MALZEMELERİ
GENEL TADİLAT TAMİRAT İŞLERİ BETON SATIŞI
 

 


İletişim Bilgileri

  • Adres: MEVLANA MAHALLESİ 854 SOKAK NO:1 KAT:2 - GEBZE/KOCAELİ
  • Telefon: İLETİŞİM 0262 643 74 47
  • Fax: 0262 643 74 47
  • Email: info@komsuinsaat.com.tr
KOMŞU İNŞAAT

© 2016. KOMŞU İNŞAAT www.komsuinsaat.com.tr